Referat fra sentralstyremøte 2015-11-26
Sentralstyremøte 26. november 2015 klokken 21.30
YPE Mumble, talk room #1
Tilstede: Tale Haukbjørk Østrådal, Adrian Tveito Ingebrigtsen, Anders Kleppe, Manuel Lains, Gorm Hanssen (kom 21:46), Thomas Gramstad (kom 22:00, takk til ustabile Get)
Fraværende: Øystein Middelthun (meldt forfall), Tobias Brox (meldt forfall), Daniel Davidsen
Møteleder: Tale
Referent: Alle (Anders er ansvarlig for at alle refererer)
Innhold
Saksliste
Godkjenning av innkalling og agenda
Enstemmig godkjent.
Godkjenning av referatet fra styremøtet 19.11.2015
Referat fra sentralstyremøte 2015-11-19
Enstemmig godkjent - under tvil. (Årsak: Uforskammet effektivt møte!)
Kursutvikling
Etter innspill og forslag fra Bjørn (Buskerud). Se e-post fra Bjørn til alle styremedlemmer. Det er allerede planlagt å bruke ressurser på dette i forbindelse med LM2016 neste gang. Pga. underslaget er dette utsatt fordi det har vist seg vanskelig å planlegge og produsere kursmateriell. Dette er diskutert kontinuerlig av styret og er på agendaen med det samme den økonomiske situasjonen er helt under kontroll. Dette er i tråd med hva som ble igangsatt med opplæringshelgen på Holmen Fjordhotell tidligere i år.
Styret er enig i at vi bør fortsette å forbedre kommunikasjonen til medlemmer og styremedlemmer generelt. I fare for å bli for sentralt styrt så innser flere at det er viktig å informere fra et sentralt punkt. Dette må skje i tråd med prinsippet om åpenhet.
Forslag til vedtak: Til det konkrete forslaget fra Bjørn stiller styret seg positivt til initiativet, men ser ikke at vi har ressurser akkurat nå til å drive dette fra sentralt hold. I mellomtiden vil vi oppfordre Bjørn og andre medlemmer til å gå videre med utvikling av kursene, MEN presiserer at hvis noe skal utgis og distribueres i Piratpartiets navn MÅ det være under en Creative Commons-lisens: Navngivelse-Del på samme vilkår CC-BY-SA 4.0 eller tilsvarende.
Avstemning: For: Manuel, Tale, Thomas, Adrian Mot: Avholdende:
Forslaget til vedtak er vedtatt.
Freshe opp nettsidene
Nondal jobber med et nytt layout, som også er mer brukervennlig.
Alle er enige i at den nye hjemmesiden er veldig tiltalende. Tale tar opp hvordan vi fyller siden med innhold. Å uttale seg på vegne av partiet faller naturlig under vervet til sentralstyret, men vi trenger hjelp til å få spredt ordet. Gorm foreslår å supplere med et PR-team, hvor sentralt produserer innholdet i budskapene våre mens teamet pakker det inn og sprer det. Vi diskuterer hvordan vi skal rekruttere, og nevner dette i neste nyhetsbrev. Det pågående oppussingsprosjektet blir ikke lenket til siden det snart er jul og alle trenger en liten "julegave". Dessuten får utvikleren ro på seg til å gjøre prosjektet ferdig.
Adventskalender
Tale klarte ikke vente med å begynne å samle spørsmål til julekalenderen, og spurte på Twitter. Vi fikk 4 spørsmål på kort tid, og fortsetter innsamlingen. Sentralstyret samarbeider med å svare på noen av spørsmålene, men Tale tar fortsatt på seg hovedansvaret.
Sosiale medier
Vi har disse kanalene: Twitter, Facebook, IRC, /r/piratpartiet_no
Inaktive kanaler hvor vi ikke klarer følge opp/legge ut noe: Google+, Diaspora*, Pinterest, YouTube osv.
Tale har kjempeutroligskikkeligmasselyst til å implementere noe som autoposter tweetene våre på Facebook og vice versa, helst i går. Thomas er helt enig i at dette bør automatiseres, også mot Google+ og andre kanaler. Tale vil også at vi pusher alt innholdet vårt ut på alle kanalene, uansett om de forskjellige kanalene har ulike målgrupper og brukermasser.
- Finn en sak som trender, altså noe vi regner med vil engasjere Pirater.
- Lag en topic for dette på Reddit
- Promoter denne diskusjons topicen pr. nyhetsbrev
- Repeat med ny topic
Vi fortsetter å diskutere dette punktet på neste sentralstyremøte.
Regnskap
Intet nytt.
Annet
- Følge opp klagen på henleggelsen av underslagssaken
- Månedens fokuspunkt for sentralstyret
- Nytt Oslo-styre: Oslo Piratparti har hatt årsmøte, og Tobias Brox er ny leder.
Møtet hevet 23.34